Resultat skidskytte VM 2008

Sprint

Sprint 7.5km damer

Namn Land Bommar Tid
1 Henkel Andrea Tyskland 0+0 19:43.1 0.0
2 Akhatova Albina Ryssland 0+0 19:55.8 +12.7
3 Khovostenko Oksana Ukraina 0+0 20:06.3 +23.2

Sprint 10 km herrar

Namn Land Bommar Tid
1 Tchoudov Maxim Ryssland 0+0 22:25.4 0.0
2 Hanevold Halvard Norge 0+0 22:45.2 +19.8
3 Bjoerndalen Ole Einar Norge 0+2 22:55.4 +30.0

Jaktstart

Jaktstart 10km damer

Namn Land Bommar Tid
1 Henkel Andrea Tyskland 0+0+0+0 28:56.00 0.0
2 Iourieva Ekaterina Ryssland 0+0+0+0 29:16.57 +20.5
3 Akhatova Albina Ryssland 0+0+0+0 29:34.59 +38.5

Jaktstart 12.5km herrar

Namn Land Bommar Tid
1 Bjorendalen Ole Einar Norge 0+1+1+0 31:04.51 0.0
2 Tchoudov Maxim Ryssland 2+0+2+0 31:14.60 +10.1
3 Wolf Alexander Tyskland 0+0+1+0 31:47.39 +42.8

Distans

Damer 15km

Namn Land Bommar Tid
1 Iourieva Jekaterina Ryssland 0+0+0+0 44:23.8 0.0
2 Glagow Martina Tyskland 1+0+0+0 45:37.1 +1:13.3
3 Khvostenko Oksana Ukraina 0+0+1+0 46:48.2 +2:24.4

Herrar 20km

Namn Land Bommar Tid
1 Svendsen Emil Hegle Norge 0+1+0+0 51:51.9 0.0
2 Bjoerndalen Ole Einar Norge 1+1+0+0 52:23.3 +31.4
3 Maksimov Maxim Ryssland 0+0+0+0 52:26.7 +34.8

Masstart

Masstart damer 12.5km

Namn Land Bommar Tid
1 Neuner Magdalena Tyskland 0+0+2+2 39:36.53 0.0
2 Berger Tora Norge 1+0+0+0 39:39.55 +3.0
3 Iourieva Ekaterina Ryssland 1+0+1+0 40:06.00 +29.5

Masstart herrar 15km

Namn Land Bommar Tid
1 Svendsen Emil Hegle Norge 1+0+0+0 36:12.64 0.0
2 Bjoerndalen Ole Einar Norge 0+0+1+0 36:13.05 +0.4
3 Tchoudov Maxim Ryssland 0+1+2+0 36:37.59 +24.9

Stafett

Mixad stafett 2x6 + 2x7.5km

Team Bommar Tid
1 Tyskland 0+1 0+5 1:12:20.54 0.0
BUCHHOLZ Sabrina 0+0 0+0
NEUNER Magdalena 0+0 0+2
BIRNBACHER Andreas 0+1 0+2
GREIS Michael 0+0 0+1
2 Vitryssland 0+0 0+4 1:13:13.13 +52.6
KALINCHIK Liudmila 0+0 0+1
DOMRACHEVA Darya 0+0 0+1
VALIULLIN Rustam 0+0 0+0
NOVIKOV Sergey 0+0 0+2
3 Ryssland 1+3 0+6 1:13:23.46 +1:02.9
SLEPTSOVA Svetlana 0+0 0+0
NEUPOKOEVA Oksana 0+0 0+2
KRUGLOV Nikolay 1+3 0+2
YAROSHENKO Dmitri 0+0 0+2

Stafett herrar 4x7.5km

Team Bommar Tid
1 Ryssland 0+0 0+5 1:21:00.70 0.0
TCHEREZOV Ivan 0+0 0+1
KRUGLOV Nikolay 0+0 0+2
YAROSHENKO Dmitri 0+0 0+1
TCHOUDOV Maxim 0+0 0+1
2 Norge 0+1 0+6 1:21:49.95 +49.2
SVENDSEN Emil Hegle 0+0 0+1
BRATSVEEN Rune 0+0 0+3
HANEVOLD Halvard 0+1 0+2
BJOERNDALEN Ole Einar 0+0 0+0
3 Tyskland 0+5 2+9 1:22:43.20 +1:42.5
ROESCH Michael 0+0 1+3
WOLF Alexander 0+0 0+1
BIRNBACHER Andreas 0+2 1+3
GREIS Michael 0+3 0+2

Stafett damer 4x6km

Team Bommar Tid
1 Tyskland 0+4 1+5 1:10:12.64 0.0
GLAGOW Martina 0+0 0+0
HENKEL Andrea 0+0 0+0
NEUNER Magdalena 0+2 1+3
WILHELM Kati 0+2 0+2
2 Ukraina 0+0 0+4 1:10:43.53 +30.9
YAKOVLEVA Oksana 0+0 0+0
SEMERENKO Vita 0+0 0+2
SEMERENKO Valj 0+0 0+2
KHVOSTENKO Oksana 0+0 0+0
3 Frankrike 0+4 2+9 1:11:48.30 +1:35.7
PERETTO Delphine 0+1 0+1
BRUNET Marie Laure 0+0 1+3
BECAERT Sylvie 0+1 1+3
BAILLY Sandrine 0+2 0+2